Throttle Return Spring Bracket was designed for dual springs to provide added throttle return for high performance carburetors.
Spectre's throttle return spring bracket was designed for use with dual springs to provide the added throttle return response needed with any high performance carburetor or other universal application. This pedestal bracket features an all steel construction, cut away styling and a universal design and is easy to install with no special tools or skills required.
Spectre's throttle return spring bracket was designed for use with dual springs to provide the added throttle return response needed with any high performance carburetor or other universal application. This pedestal bracket features an all steel construction, cut away styling and a universal design and is easy to install with no special tools or skills required.
- All steel construction
- Pedestal bracket
- Cut away styling
- Easy to install with no special tools or skills required
- Works great with dual spring setups
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4708 |
| ASIN | B00062ZDI6 |
| Bracket Included | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Carburetion |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Bracket |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 1.2 in (30 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Throttle Retun Spring Brackets |
| Spring Included | No |
| Springs Included | No |
| Subcategory | Return Springs |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 00089601470801 |