Spectre's Chrome Air Cleaners are designed to fit assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a Spectre HPR paper air filter with flame resistant media.
Spectre's Chrome Round Air Cleaners are designed to fit carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a round 14 inch by 3 inch Spectre HPR paper air filter with flame resistant media. The triple chrome-plated filter lid is fabricated from high quality steel featuring a smooth design. Designed to increase hood clearance, the recessed base lowers the air cleaner 1-1/4 inch.
Spectre's Chrome Round Air Cleaners are designed to fit carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a round 14 inch by 3 inch Spectre HPR paper air filter with flame resistant media. The triple chrome-plated filter lid is fabricated from high quality steel featuring a smooth design. Designed to increase hood clearance, the recessed base lowers the air cleaner 1-1/4 inch.
- Fits carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet
- Includes a round 14 inch by 3 inch Spectre paper air filter
- Features a triple chrome-plated finish with a smooth design
- Drop base lowers air cleaner 1-1/4 inch
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Air Filter Element Washable | No |
| Air Filter Height | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Air Filter Material | Paper |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | No |
| Alternate Part Number | SPE-4760 |
| Alternate Replacement Filter | 847622 |
| ASIN | B00062ZDIG |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Category | Filters |
| Color | White Filter; Chrome Top |
| Color / Finish | White Filter, Chrome Top |
| Color/Finish | White Filter; Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Outside (in.) | 14 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Paper |
| Finish | White Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Weight | 3.700 lbs. (1.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 14.000 in. |
| Overall Height | 2.906 in (74 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 15.2 in (386 mm) |
| Product Box Length | 15.2 in (386 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Custom Assembly |
| Replacement Filter | 48029 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Chrome Air Cleaner Assemblies |
| Shape | Round |
| Style | Round |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Type | Spectre Custom Assembly |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 3.7 lb (1.7 kg) |
| GTIN | 00089601476001 |