Spectre's Air Cleaner Base Plates are designed for use with carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch neck. Manufactured from high quality steel, the zinc-plated finish resists corrosion.
Spectre's Air Cleaner Base Plates are designed for use with carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch mounting flange and 14 inch air cleaner assemblies. This flat base plate has a 14 inch outside diameter and places the filter base 5/8 inch above the carburetor, intended for applications where drop bases won't fit. Manufactured from high quality steel, this product features a zinc-plated finish that resists corrosion.
Spectre's Air Cleaner Base Plates are designed for use with carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch mounting flange and 14 inch air cleaner assemblies. This flat base plate has a 14 inch outside diameter and places the filter base 5/8 inch above the carburetor, intended for applications where drop bases won't fit. Manufactured from high quality steel, this product features a zinc-plated finish that resists corrosion.
- Flat base with an outside diameter of 14 inches
- Filter base sits 5/8 inch above the carburetor
- Alternative for applications where drop bases won’t fit
- Fits carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch neck
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-4765 |
| ASIN | B003B38LD6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Engine Dress-Up |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Zinc Plated |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.031 in (1 mm) |
| Item Height | 0.031 in. (1mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.600 lbs. (0.7 kg) |
| Length | 14 in (356 mm) |
| Length (in.) | 14 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 14.6 in (371 mm) |
| Product Box Length | 14.4 in (366 mm) |
| Product Box Width | 1.8 in (46 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Filter Bases |
| Subcategory | Air Cleaners and Parts |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Width | 14 in (356 mm) |
| Width (in.) | 14.000 in. (356mm) |
| GTIN | 00089601476506 |