Spectre's Chrome Air Cleaners are designed to fit assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a Spectre HPR paper air filter with flame resistant media.
Spectre's Chrome Round Air Cleaners are designed to fit carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a round 6-3/8 inch by 2-1/2 inch Spectre HPR paper air filter with flame resistant media. The triple chrome-plated filter lid is fabricated from high quality steel featuring a smooth design.
Spectre's Chrome Round Air Cleaners are designed to fit carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet. Engineered to maximize air flow, this assembly includes a round 6-3/8 inch by 2-1/2 inch Spectre HPR paper air filter with flame resistant media. The triple chrome-plated filter lid is fabricated from high quality steel featuring a smooth design.
- Fits carburetors and throttle body injection assemblies with a 5-1/8 inch inlet
- Includes a round 6-3/8 inch by 2-1/2 inch Spectre paper air filter
- Air filter features flame resistant media
- Features a triple chrome-plated finish with a smooth design
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Air Filter Element Washable | No |
| Air Filter Height | 2.5 in (64 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Air Filter Material | Paper |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | No |
| Alternate Part Number | SPE-4780 |
| ASIN | B00062ZDJU |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Category | Engine Dress-Up |
| Color | Chrome, White |
| Color / Finish | White Filter, Chrome Top |
| Color/Finish | White Filter; Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Outside (in.) | 6.375 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Paper |
| Finish | White Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 8 in (203 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 6.375 in. |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 3.75 in (95 mm) |
| Product Box Length | 8 in (203 mm) |
| Product Box Width | 4.75 in (121 mm) |
| Product Style | Spectre Custom Assembly |
| Replacement Filter | 4806 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Chrome Air Cleaner Assemblies |
| Shape | Round |
| Style | Round |
| Subcategory | Air Cleaners and Parts |
| Top Material | Steel |
| Top Material/Finish | Steel |
| Top Style | Chrome |
| Type | Spectre Custom Assembly |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | 6.375 in (162 mm) |
| GTIN | 00089601478005 |