This Spectre round paper air filter can replace 14 inch by 3 inch round air cleaner filters. This filter features a flame retardant filter element.
This Spectre round paper air filter can replace 14 inch by 3 inch round air cleaner filters. Spectre products are designed to perform as well as they look using high quality materials and have been engineered for optimum fit and function.
This Spectre round paper air filter can replace 14 inch by 3 inch round air cleaner filters. Spectre products are designed to perform as well as they look using high quality materials and have been engineered for optimum fit and function.
- Fits 14 inch air cleaners
- Flame retardant
- Paper element
- Made from high quality material
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Air Filter Material | Paper |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | SPE-4802 |
| ASIN | B00062ZD5Y |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 11.62 |
| Diameter Outside (in.) | 14 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Paper |
| Filter Style | Dry |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3 in (76 mm) |
| Height (in.) | 3 |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 11.5 in (292 mm) |
| Item Height | 3.000 in. (76mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.500 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 13.75 in (349 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 15 in (381 mm) |
| Product Box Length | 15 in (381 mm) |
| Product Box Width | 3.13 in (80 mm) |
| Product Style | Spectre Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Round Air Filters |
| Shape | Round |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Type | Spectre Round Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | No |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601480206 |