This air filter was engineered to increase air flow and performance, and is easy to install.
Spectre's 6 3/8 inch by 2 1/2 inch replacement air filter for 6 3/8 inch round air cleaners. This air filter was engineered to increase air flow and performance, and is easy to install. It is constructed using a flame retardant paper filter construction. Great for custom build.
Spectre's 6 3/8 inch by 2 1/2 inch replacement air filter for 6 3/8 inch round air cleaners. This air filter was engineered to increase air flow and performance, and is easy to install. It is constructed using a flame retardant paper filter construction. Great for custom build.
- Fits 6.375 inch round air cleaners
- Flame retardant
- Paper filter construction
- Replacement Air Filter
| Attributes | |
| Air Filter Color | White |
| Air Filter Material | Paper |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | SPE-4806 |
| ASIN | B00062ZD6I |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 5.125 |
| Diameter Outside (in.) | 6.375 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | White |
| Filter Material | Paper |
| Filter Style | Dry |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.406 in (61 mm) |
| Height (in.) | 2.5 |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Height | 2.406 in. (61mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 6.375 in (162 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Width | 3 in (76 mm) |
| Product Style | Spectre Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Clamp-On Universal Air Filters |
| Shape | Round |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Type | Spectre Round Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | No |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601480602 |