Straight LSx water neck designed for 1997 and later LSx vehicle applications that need straight forward pointing water necks. Made from polished aluminum and designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts included.
The Spectre straight LSx water neck can be used on any 1997 and later LSx vehicle application that requires that the water neck point straight forward. The water neck is made from polished aluminum and is designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts are included for installation.
The Spectre straight LSx water neck can be used on any 1997 and later LSx vehicle application that requires that the water neck point straight forward. The water neck is made from polished aluminum and is designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts are included for installation.
- Fits 1997 and newer LSx engines
- Straight water neck design
- Includes stainless steel bolts
- Uses OEM style thermostat/O-ring
- Polished aluminum
| Attributes | |
| Air Vent - Bleeder Valve | No |
| Air Vent Bleeder Valve | No |
| Alternate Part Number | SPE-4932 |
| ASIN | B01ARHEZSS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Bolt Hole Count | 2 |
| Bolt Hole Diameter | 7 in (178 mm) |
| Bolt Hole Size | 7.000 in. (178mm) |
| Bolt Quantity | 2 |
| Bolts Included | Yes |
| Bolts Or Studs Included | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Cooling and Heating |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Drive Size | 8 in (203 mm) |
| Drive Type | Hex |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gaskets Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8481909090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heater Bypass Provision | No |
| Housing Neck Angle | Straight |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| O-Ring Included | No |
| Outlet Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Package Contents | 1 Water Neck, 2 Bolts |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 5.8 in (147 mm) |
| Product Box Length | 3.9 in (99 mm) |
| Product Box Width | 2.5 in (64 mm) |
| Product Style | Spectre Water Neck |
| Quantity | Sold Individually |
| SDR Required Flag | N |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Style | O-Ring |
| Series | Water Necks |
| Subcategory | Water Necks |
| Swivel | No |
| Type | Spectre Water Neck |
| Warranty | 90 Days |
| Water Neck Style | Straight Up |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601493206 |