Swivel LSx water neck designed for 1997 and later LSx vehicle applications that need the water neck pointing in a different direction. Made from polished aluminum and designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts included.
The Spectre swivel design LSx water neck can be used on any 1997 and later LSx vehicle application that requires that the water neck point in a different direction. The 30 degree neck can be rotated 360 degrees to point in any direction. This water neck is made from polished aluminum and is designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts are included for installation.
The Spectre swivel design LSx water neck can be used on any 1997 and later LSx vehicle application that requires that the water neck point in a different direction. The 30 degree neck can be rotated 360 degrees to point in any direction. This water neck is made from polished aluminum and is designed to use OEM style thermostats. Stainless steel bolts are included for installation.
- Fits 1997 and newer LSx engines
Information:
Polished Aluminum; 360 Deg Swivel Design; Bolts Included; Engineered For Optimum Fit And Function| Attributes | |
| Air Vent - Bleeder Valve | No |
| Air Vent Bleeder Valve | No |
| Alternate Part Number | SPE-4939 |
| ASIN | B01ARHEZ74 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Bolt Hole Count | 2 |
| Bolt Hole Diameter | 7 in (178 mm) |
| Bolt Hole Size | 7.000 in. (178mm) |
| Bolt Quantity | 2 |
| Bolts Included | Yes |
| Bolts Or Studs Included | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Cooling and Heating |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Drive Size | 8 in (203 mm) |
| Drive Type | Hex |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gaskets Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8481909090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heater Bypass Provision | No |
| Housing Neck Angle | 30 degrees |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| O-Ring Included | No |
| Outlet Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Package Contents | 1 Water Neck, 2 Bolts |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 5.8 in (147 mm) |
| Product Box Length | 3.9 in (99 mm) |
| Product Box Width | 3 in (76 mm) |
| Product Style | Spectre Water Neck |
| Quantity | Sold Individually |
| SDR Required Flag | N |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Style | O-Ring |
| Series | Water Necks |
| Subcategory | Water Necks |
| Swivel | Yes |
| Type | Spectre Water Neck |
| Warranty | 90 Days |
| Water Neck Style | 30 Degree |
| Weight | 0.3 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601493909 |