Spectre's Valve Cover Hold Downs feature high quality steel construction with a triple chrome-plated finish. Sold 4 per package, these studs have a 3-1/2 inch overall length with 7/8 inches of 1/4 inch - 20 threading.
Spectre's Valve Cover Hold Downs feature high quality steel construction with a triple chrome-plated finish, and a design that works with both short and tall valve covers. Manufactured for a universal fit, this product's removable Y-wings allow for easy tightening without tools and a customizable appearance to suit your needs. Sold 4 per package, these studs have a 3-1/2 inch overall length with 7/8 inches of 1/4 inch - 20 threading.
Spectre's Valve Cover Hold Downs feature high quality steel construction with a triple chrome-plated finish, and a design that works with both short and tall valve covers. Manufactured for a universal fit, this product's removable Y-wings allow for easy tightening without tools and a customizable appearance to suit your needs. Sold 4 per package, these studs have a 3-1/2 inch overall length with 7/8 inches of 1/4 inch - 20 threading.
- 4 bolts included in each package
- Y-wing head design
- Triple chrome-plated finish
- 7/8 inches of 1/4 inch - 20 threading
- Overall length of 3-1/2 inches
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5320 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Fasteners |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7318152000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 4 Valve Cover Bolts |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 4 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 1 in (25 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Valve Cover Bolt Sets |
| Subcategory | Valve Cover Studs and Bolts |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601532004 |