Spectre's Valve Cover Tabs are designed to improve the seal between your valve cover and cylinder head. Featuring a triple chrome-plated finish, this kit's universal design is intended to fit many valve covers.
Spectre's Valve Cover Tabs are designed to improve the seal between your valve cover and cylinder head. Constructed from high quality heavy gauge steel, the spreader bars help to evenly distribute clamping pressure, preventing leaks. Featuring a triple chrome-plated finish, this kit's universal design is intended to fit many valve covers.
Spectre's Valve Cover Tabs are designed to improve the seal between your valve cover and cylinder head. Constructed from high quality heavy gauge steel, the spreader bars help to evenly distribute clamping pressure, preventing leaks. Featuring a triple chrome-plated finish, this kit's universal design is intended to fit many valve covers.
- Designed to fit many valve covers
- Features a triple chrome-plated finish
- Heavy gauge steel construction
- Engineered to improve valve cover seal
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5324 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Engine Dress-Up |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7323908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | Tabs |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 8 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 0.25 in (6 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Valve Covers and Accessories |
| Subcategory | Valve Covers and Parts |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601532400 |