This Spectre Transmission Dipstick was designed for Turbo 350 and 400 transmissions. Featuring a fully adjustable bracket and gold iridite stick, this product's markings match OEM for true accuracy.
This Spectre Transmission Dipstick was designed for Turbo 350 and 400 transmissions. Featuring a fully adjustable bracket and gold Iridite stick, this product's markings match OEM specifications for true accuracy. This product was manufactured using high quality materials and engineered for optimum fit and function.
This Spectre Transmission Dipstick was designed for Turbo 350 and 400 transmissions. Featuring a fully adjustable bracket and gold Iridite stick, this product's markings match OEM specifications for true accuracy. This product was manufactured using high quality materials and engineered for optimum fit and function.
- Markings match OEM for true accuracy
- Base made to OEM specifications
- Fully adjustable bracket
- Gold Iridite stick
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-54723 |
| ASIN | B001G92LMO |
| Automotive Item Grade | OEM Standard |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Transmissions |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026107000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | OEM Standard |
| Item Weight | 1.000 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm) |
| Product Box Length | 28.75 in (730 mm) |
| Product Box Width | 5 in (127 mm) |
| Product Style | Spectre Transmission Dipstick |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Transmission Dipsticks |
| Subcategory | Transmission Dipsticks |
| Trans Model | GM- TH350 (Auto)3 Speed, GM- TH400 (Auto)3 Speed |
| Tube Material | Steel |
| Type | Spectre Transmission Dipstick |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00089601547237 |