Spectre's Distributor Hold Downs offer high performance replacement hardware for your engine's distributor. Designed to fit many Chevrolet V8 engines, this product is manufactured from high quality triple chrome-plated heavy gauge steel.
Spectre's Distributor Hold Downs offer high performance replacement hardware for your engine's distributor. Designed to fit the majority of Chevrolet V8 engines, this product is manufactured from high quality triple chrome-plated heavy gauge steel. This OEM replacement also includes a stud, nut and washer to ensure a secure fit and easy installation.
Spectre's Distributor Hold Downs offer high performance replacement hardware for your engine's distributor. Designed to fit the majority of Chevrolet V8 engines, this product is manufactured from high quality triple chrome-plated heavy gauge steel. This OEM replacement also includes a stud, nut and washer to ensure a secure fit and easy installation.
- Manufactured from heavy gauge steel
- Features a triple chrome-plated finish
- Designed to fit Chevrolet V8 engines
- Installation hardware included
- OEM Replacement
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5760 |
| ASIN | B00062ZPSE |
| Bolts Included | Yes |
| Bolts Or Studs Included | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8511908000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.188 in (5 mm) |
| Item Height | 0.188 in. (5mm) |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 2.375 in (60 mm) |
| Length (in.) | 2.375 in. (60mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Distributor Accessories |
| Subcategory | Distributor Hold-Downs |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Washers Included | No |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| Width | 2.25 in (57 mm) |
| Width (in.) | 2.250 in. (57mm) |
| GTIN | 00089601576008 |