Spectre's Carburetor Spacers insulate the carburetor from the manifold to keep incoming air and fuel cooler. Manufactured from heat insulating phenolic material, this 2 inch spacer includes gaskets and hardware.
Spectre's Carburetor Spacers insulate the carburetor from the manifold to keep incoming air and fuel cooler. This open plenum spacer is designed to increase the intake manifold's total area, helping to improve mid and high-range torque. Manufactured from heat insulating phenolic material, this 2 inch spacer includes gaskets and hardware to ensure easy installation.
Spectre's Carburetor Spacers insulate the carburetor from the manifold to keep incoming air and fuel cooler. This open plenum spacer is designed to increase the intake manifold's total area, helping to improve mid and high-range torque. Manufactured from heat insulating phenolic material, this 2 inch spacer includes gaskets and hardware to ensure easy installation.
- 2 inch spacer with open design
- Designed to improve high range power
- Features heat-insulating phenolic construction
- Gaskets and hardware included
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5769 |
| ASIN | B004AJ506Q |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb Type | Holley |
| Carburetor Type | Carter AFB, Holley |
| Category | Carburetion |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Gaskets Included | Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Plastic |
| Material Used | Plastic |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.1 in (79 mm) |
| Product Box Length | 7.6 in (193 mm) |
| Product Box Width | 8.2 in (208 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Carburetor Adapters and Spacers |
| Spacer Type | 4-Barrel Open |
| Subcategory | Spacers and Adapters |
| Thickness | 2 in (51 mm) |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| GTIN | 00089601576909 |