This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this nitrile rubber hose fits many applications.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 22 inch long nitrile rubber hose has a 1-1/2 inch inside diameter and comes with a pair of red/blue Magna-Clamp hose fittings.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 22 inch long nitrile rubber hose has a 1-1/2 inch inside diameter and comes with a pair of red/blue Magna-Clamp hose fittings.
- Corrugations provide the hose with flexibility and prevent flattening or collapse
- Resists temperatures over 250 degrees
- Reinforced by a 304 grade stainless steel braid
- 1-1/2 inch inside diameter, 22 inches long
- Includes (2) red/blue Magna-Clamp high-quality aluminum hose fittings
- Hose fittings feature a two-piece housing with an anodized finish
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-58221 |
| ASIN | B0006302H2 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Coolant Hose Protective Sleeve Included | Yes |
| Coolant Hose Type | Single/Dual |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| End 1 Hose Inside Diameter | 1.500 in. (38mm) |
| End 1 Hose Outside Diameter | 1.875 in. (48mm) |
| End 2 Hose Inside Diameter | 1.500 in. (38mm) |
| End 2 Hose Outside Diameter | 1.875 in. (48mm) |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009320050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Hose Adapters Included | Not Featured |
| Hose Clamps Included | 2 |
| Hose End (1) Inside Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Hose End (1) Outside Diameter | 1.875 in (48 mm) |
| Hose End (2) Inside Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Hose End (2) Outside Diameter | 1.875 in (48 mm) |
| Inside Diameter | 1.875 in (48 mm) |
| Item Weight | 2.100 lbs. (0.9 kg) |
| Length | 22 in (559 mm) |
| Length (in.) | 22.000 in. (559mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Rubber |
| Material Used | Rubber |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Pressure | 40 PSI |
| Pressure Rating psi | 40 psi |
| Product Box Height | 24.8 in (630 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 2.5 in (64 mm) |
| Product Style | Spectre Radiator Hose |
| Protective Sleeve Included | Yes |
| Quantity | 1 |
| SAE Standards | Meets SAE J20R4 Class D-2 Requirements |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Radiator Hose |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Radiator Hose |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.1 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 00089601582214 |