This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this nitrile rubber hose fits many applications.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 30 inch long nitrile rubber hose has a 1-1/2 inch inside diameter and fits a variety of applications.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 30 inch long nitrile rubber hose has a 1-1/2 inch inside diameter and fits a variety of applications.
- 1-1/2 inch inside diameter, 30 inches long
- Corrugations provide the hose with flexibility and prevent flattening or collapse
- 304 grade stainless steel braided nitrile rubber hose
- Resists temperatures over 250 degrees
- Features a stainless steel braid
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5830 |
| ASIN | B00062ZPTI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Coolant Hose Protective Sleeve Included | Yes |
| Coolant Hose Type | Single/Dual |
| Country of Origin (Primary) | PK |
| Emission Code | Legal US |
| End 1 Hose Inside Diameter | 1.500 in. (38mm) |
| End 1 Hose Outside Diameter | 1.750 in. (44mm) |
| End 2 Hose Inside Diameter | 1.500 in. (38mm) |
| End 2 Hose Outside Diameter | 1.750 in. (44mm) |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009210000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Hose End (1) Inside Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Hose End (1) Outside Diameter | 1.75 in (44 mm) |
| Hose End (2) Inside Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Hose End (2) Outside Diameter | 1.75 in (44 mm) |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Length | 30 in (762 mm) |
| Length (in.) | 30.000 in. (762mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Nitrile Rubber |
| Material Used | Nitrile Rubber |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Position | N/A |
| Product Box Height | 2 in (51 mm) |
| Product Box Length | 30 in (762 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Radiator Hose |
| Protective Sleeve Included | Yes |
| SAE Standards | Meets SAE J20R4 Class D-2 Requirements |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Radiator Hose |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Radiator Hose |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 00089601583006 |