Spectre's valve cover gasket is an OEM replacement part that fits small block Chevrolet 265-400 engines. Made from extra thick rubber and a steel reinforced core keeps its shape under pressure to provide a superior seal.
This Spectre valve cover gasket is an OEM replacement part that fits small block Chevrolet 265-400 engines. The gasket is made from extra thick rubber with a steel reinforced core that maintains its shape under pressure which helps to provide a superior seal.
This Spectre valve cover gasket is an OEM replacement part that fits small block Chevrolet 265-400 engines. The gasket is made from extra thick rubber with a steel reinforced core that maintains its shape under pressure which helps to provide a superior seal.
- OEM replacement
- Provides a superior seal
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1980 | Buick Century |
| 1978 | Buick LeSabre |
| 1977-1980 | Buick Regal |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1955-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1958-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1961-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1984 | Chevrolet C15 |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1961-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1961-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1983-1986 | Chevrolet C35 |
| 1967-1986 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1986 | Chevrolet Caprice |
| 1964-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1963-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1955 | Chevrolet Corvette |
| 1965-1972 | Chevrolet Corvette |
| 1974 | Chevrolet Corvette |
| 1958 | Chevrolet Del Ray |
| 1959-1960 | Chevrolet El Camino |
| 1964-1986 | Chevrolet El Camino |
| 1975-1986 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1986 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1979 | Chevrolet G30 |
| 1981-1986 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1959-1985 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1961-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1980 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1961-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1968-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1975-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1978-1983 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1975 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1978-1986 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1975-1979 | Chevrolet Monza |
| 1969-1979 | Chevrolet Nova |
| 1955-1957 | Chevrolet One-Fifty Series |
| 1961-1966 | Chevrolet Suburban |
| 1969-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1955-1958 | Chevrolet Truck |
| 1960 | Chevrolet Truck |
| 1955-1957 | Chevrolet Two-Ten Series |
| 1975-1978 | GMC C15 |
| 1975-1978 | GMC C15 Suburban |
| 1967-1974 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1967-1974 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC C1500 |
| 1979-1986 | GMC C1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C25 |
| 1975-1978 | GMC C25 Suburban |
| 1967-1974 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1967-1974 | GMC C25/C2500 Suburban |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-585 |
| ASIN | B000BPWSZO |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Gaskets |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8484100000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.600 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 2 Gaskets |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 22.8 in (579 mm) |
| Product Box Length | 5.5 in (140 mm) |
| Product Box Width | 0.5 in (13 mm) |
| Product Style | Spectre Gaskets |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Valve Cover Gaskets |
| Subcategory | Valve Cover Gaskets and Sets |
| Type | Spectre Gaskets |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601058504 |