Spectre's Valve Cover Gasket is designed using extra thick rubber and a steel reinforced core.
Spectre's Valve Cover Gasket is designed using extra thick rubber and a steel reinforced core. Engineered for optimum fit and function, this valve cover gasket provides superior sealing and stops leaks.
Spectre's Valve Cover Gasket is designed using extra thick rubber and a steel reinforced core. Engineered for optimum fit and function, this valve cover gasket provides superior sealing and stops leaks.
- Extra thick rubber
- Steel core reinforced
- Superior sealing
- Stops leaks
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1963 | Chevrolet Bel Air |
| 1965-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1963 | Chevrolet Biscayne |
| 1965-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1973 | Chevrolet Blazer |
| 1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1980 | Chevrolet C10 |
| 1968 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1970-1971 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1990-1993 | Chevrolet C1500 |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1968-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1968-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-2000 | Chevrolet C3500HD |
| 1967-1972 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1966-1967 | Chevrolet Chevelle |
| 1969-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1966-1974 | Chevrolet Corvette |
| 1966-1975 | Chevrolet El Camino |
| 1996-2000 | Chevrolet Express 3500 |
| 1973-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1976 | Chevrolet G20 |
| 1973-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1976 | Chevrolet G30 |
| 1988-1996 | Chevrolet G30 |
| 1973-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1963 | Chevrolet Impala |
| 1965-1976 | Chevrolet Impala |
| 1976 | Chevrolet K10 |
| 1980 | Chevrolet K10 |
| 1968-1969 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1972 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1976-1978 | Chevrolet K20 |
| 1968-1969 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1973 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1985 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977 | Chevrolet K30 |
| 1980-1986 | Chevrolet K30 |
| 1968-1971 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1976-1978 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1970-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1970-1975 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1969-1970 | Chevrolet Nova |
| 1973 | Chevrolet P30 Van |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 Suburban |
| 1989 | Chevrolet R2500 |
| 1989-1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1989-1991 | Chevrolet R3500 |
| 1970 | Chevrolet Townsman |
| 1972 | Chevrolet Townsman |
| 1987-1988 | Chevrolet V20 Suburban |
| 1990 | Chevrolet V2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet V30 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-586 |
| ASIN | B000BPUTDW |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Gaskets |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8484100000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 2 Gaskets |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 23.8 in (605 mm) |
| Product Box Length | 7 in (178 mm) |
| Product Box Width | 0.5 in (13 mm) |
| Product Style | Spectre Gaskets |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Valve Cover Gaskets |
| Subcategory | Valve Cover Gaskets and Sets |
| Type | Spectre Gaskets |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00089601058603 |