The Spectre 90 Degree Chrome Fuel Hose Fitting features a 3/8 inch national pipe thread and a 3/8 inch hose barb joined through a 90 degree elbow.
The Spectre 90 Degree Chrome Fuel Hose Fitting features a 3/8 inch national pipe thread and a 3/8 inch hose barb joined through a 90 degree elbow. Manufactured using high quality materials, this triple chrome plated hose fitting is engineered for optimum fit and function.
The Spectre 90 Degree Chrome Fuel Hose Fitting features a 3/8 inch national pipe thread and a 3/8 inch hose barb joined through a 90 degree elbow. Manufactured using high quality materials, this triple chrome plated hose fitting is engineered for optimum fit and function.
- 3/8 inch national pipe thread to 3/8 inch hose barb
- 90 degree elbow
- Triple chrome plated
- Engineered for optimum fit and function
| Attributes | |
| 90 Degree Hose End Cover | No |
| Alternate Part Number | SPE-5946 |
| Angle | 90 Degree |
| ASIN | B00062ZDB8 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Fitting Size | 0.375 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.625 in (16 mm) |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.25 in (6 mm) |
| Item Height | 0.625 in. (16mm) |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 1.4 in (36 mm) |
| Length (in.) | 1.400 in. (36mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Fitting |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1 in (25 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Hose Barb to Pipe Thread Adaptors |
| Subcategory | Adaptors |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Width | 1.25 in (32 mm) |
| Width (in.) | 1.25 in. (32 mm) |
| GTIN | 00089601594606 |