Spectre's heater hose fitting has a 1/2 inch NPT thread, a 5/8 inch barbed hose fitting and an overall length of 1-3/4 inches long.
Spectre's heater hose fitting has a 1/2 inch NPT thread, a 5/8 inch barbed hose fitting and an overall length of 1-3/4 inches long. This triple chrome plated fuel hose fitting is manufactured using high quality materials and is engineered for optimum fit and function.
Spectre's heater hose fitting has a 1/2 inch NPT thread, a 5/8 inch barbed hose fitting and an overall length of 1-3/4 inches long. This triple chrome plated fuel hose fitting is manufactured using high quality materials and is engineered for optimum fit and function.
- Universal application
- 1/2 inch national pipe thread to 5/8 inch hose fitting x 1-3/4 inch barb
- Triple chrome plated
- 1-3/4 inches long
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-5953 |
| ASIN | B00062ZI9K |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| End 1 Fitting Type | Barb |
| End 2 Fitting Type | Male Thread |
| Fitting Angle | Straight |
| Fitting Attachment End 1 | Barb |
| Fitting Attachment End 2 | Male Thread |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1 in (25 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| Quick Connect | No |
| Quick Connect System | No |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Hose Fittings |
| Subcategory | Cooling Hoses |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601595306 |