Spectre's Large Shifter Boot covers rectangular openings up to 6 3/4 inches by 7 3/4 inches.
Spectre's Large Shifter Boot covers rectangular openings up to 6 3/4 inches by 7 3/4 inches. This universal shifter boot is made from durable black rubber with a triple chrome plated steel installation ring and includes easy to read instructions and mounting screws for optimum fit and function.
Spectre's Large Shifter Boot covers rectangular openings up to 6 3/4 inches by 7 3/4 inches. This universal shifter boot is made from durable black rubber with a triple chrome plated steel installation ring and includes easy to read instructions and mounting screws for optimum fit and function.
- Includes mounting screws
- Covers rectangular openings up to 6-3/4 inches x 7-3/4 inches
- Chrome plated steel installation plate
- Universal shifter boot
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-6284 |
| ASIN | B00062ZI2W |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Transmissions |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Item Height | 2.500 in. (64mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Length | 7.75 in (197 mm) |
| Length (in.) | 7.750 in. (197mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Rubber/Steel |
| Material Used | Rubber, Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | Boot, Plate, Screws |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 11.5 in (292 mm) |
| Product Box Length | 8.75 in (222 mm) |
| Product Box Width | 2.5 in (64 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Shift Boots |
| Subcategory | Shifter Components |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Width | 6.75 in (171 mm) |
| Width (in.) | 6.75 in. (171 mm) |
| GTIN | 00089601628400 |