This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this nitrile rubber hose fits many applications.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 18 inch long nitrile rubber hose has a 1-3/4 inch inside diameter and comes with a pair of red/blue Magna-Clamp hose fittings.
This Radiator Hose from Spectre features a high quality corrugated rubber hose, providing flexibility and preventing flattening or collapse. Reinforced by a 304 grade stainless steel braid, this 18 inch long nitrile rubber hose has a 1-3/4 inch inside diameter and comes with a pair of red/blue Magna-Clamp hose fittings.
- Corrugations provide the hose with flexibility and prevent flattening or collapse
- Resists temperatures over 250 degrees
- Reinforced by a 304 grade stainless steel braid
- 1-3/4 inch inside diameter, 18 inches long
- Includes (2) red/blue Magna-Clamp high-quality aluminum hose fittings
- Hose fittings feature a two-piece housing with an anodized finish
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-68181 |
| ASIN | B00063022W |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Plumbing |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Coolant Hose Protective Sleeve Included | Yes |
| Coolant Hose Type | Single/Dual |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| End 1 Hose Inside Diameter | 1.750 in. (44mm) |
| End 1 Hose Outside Diameter | 2.125 in. (54mm) |
| End 2 Hose Inside Diameter | 1.750 in. (44mm) |
| End 2 Hose Outside Diameter | 2.125 in. (54mm) |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009320050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Shield Included | No Heat Shield Required |
| Hose Adapters Included | Not Featured |
| Hose Clamps Included | 2 |
| Hose End (1) Inside Diameter | 1.75 in (44 mm) |
| Hose End (1) Outside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Hose End (2) Inside Diameter | 1.75 in (44 mm) |
| Hose End (2) Outside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Inside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Item Weight | 2.100 lbs. (1 kg) |
| Length | 18 in (457 mm) |
| Length (in.) | 18.000 in. (457mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Rubber |
| Material Used | Rubber |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Pressure | 36 PSI |
| Pressure Rating psi | 36 psi |
| Product Box Height | 21.8 in (554 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 3 in (76 mm) |
| Product Style | Spectre Radiator Hose |
| Protective Sleeve Included | Yes |
| Quantity | 1 |
| SAE Standards | Meets SAE J20R4 Class D-2 Requirements |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Radiator Hose |
| Subcategory | SS Braid Hoses |
| Type | Spectre Radiator Hose |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.1 lb (1 kg) |
| GTIN | 00089601681818 |