Spectre's premium Clearview fuel filter kit is a universal fuel filter that can be used with 1/4 inch to 1/8 inch fuel line. This kit includes a set of 1/4 inch, 5/16 inch and 3/8 inch barb fittings. Inner element is replaceable.
Spectre's premium Clearview fuel filter kit is a universal fuel filter that can be used with 1/4 inch to 1/8 inch fuel line. This kit includes a set of 1/4 inch, 5/16 inch and 3/8 inch barb fittings. This inline clear view fuel filter features a glass body for clear, quick viewing of any debris trapped in the white mesh. The inner white mesh filter is replaceable, saving time and money. This kit was designed for non-fuel injected applications and it is easy to install with no special tools or skills required.
Spectre's premium Clearview fuel filter kit is a universal fuel filter that can be used with 1/4 inch to 1/8 inch fuel line. This kit includes a set of 1/4 inch, 5/16 inch and 3/8 inch barb fittings. This inline clear view fuel filter features a glass body for clear, quick viewing of any debris trapped in the white mesh. The inner white mesh filter is replaceable, saving time and money. This kit was designed for non-fuel injected applications and it is easy to install with no special tools or skills required.
- Includes 1/4, 5/16 and 3/8 inch barb fittings
- Clear housing for easy viewing
- Replaceable inner filter element design
- For non-fuel injected applications
- Filters down to 40 microns
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-6932 |
| ASIN | B004AJ182Q |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Filters |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Nylon |
| Fitting Type | OEM |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Type | Single |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet/Single Outlet |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 3.25 in (83 mm) |
| Length (in.) | 3.25 in. (83 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Clear See Thru |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Type | Single |
| Outside Diameter | 1.125 in (29 mm) |
| Package Contents | 1 Fuel Filter, 6 Barbed Fittings |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 1 in (25 mm) |
| Product Style | Spectre Fuel Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Fuel Filters |
| Subcategory | Fuel Filters |
| Type | Spectre Fuel Filter |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601693200 |