Spectre Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Made from high quality polished aluminum with a low profile design for tight hood clearance.
Spectre Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Manufactured from high quality polished aluminum, the plenum fits carburetors and TBI throttle bodies with a 5-1/8 inch inlet offering a low profile design for tight hood clearance applications. The plenum is 2.4 inches tall and attaches to the 4 inch outside diameter aluminum air intake tube. The tube is Spectre part 97495, which makes a 45 degree and a 90 degree bend and can be installed in either direction giving you two different options for an air filter to be positioned on the driver-side of your engine bay. Always check for proper clearance between the neck of the carburetor/TBI and the bottom of the hood before closing the hood. 2 worm gear clamps and a coupler are included to complete installation.
Spectre Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Manufactured from high quality polished aluminum, the plenum fits carburetors and TBI throttle bodies with a 5-1/8 inch inlet offering a low profile design for tight hood clearance applications. The plenum is 2.4 inches tall and attaches to the 4 inch outside diameter aluminum air intake tube. The tube is Spectre part 97495, which makes a 45 degree and a 90 degree bend and can be installed in either direction giving you two different options for an air filter to be positioned on the driver-side of your engine bay. Always check for proper clearance between the neck of the carburetor/TBI and the bottom of the hood before closing the hood. 2 worm gear clamps and a coupler are included to complete installation.
- Fits 5-1/8 inch inlets on TBI throttle bodies and carburetors
- Air intake tube has a 45 degree and a 90 degree bend for an air filter to be positioned on the driver-side
- Air filter not included
- Polished aluminum finish
- Easy to install with common hand tools
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-752 |
| ASIN | B00G8ZJE6W |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Clamp Color | Polished / Chrome |
| Clamp Color/Finish | Polished / Chrome |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 1 |
| Clamp Style | Collar Clamp |
| Clamps Included | 1 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 1 |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intake Pipe Color | Polished |
| Intake Pipe Color / Finish | Polished |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Item Weight | 6.500 lbs. (3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.06 in (205 mm) |
| Product Box Length | 20.38 in (518 mm) |
| Product Box Width | 13.75 in (349 mm) |
| Product Style | Spectre Plenum Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Universal Air Intake Systems |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Plenum Kit |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 6.5 lb (3 kg) |
| GTIN | 00089601007526 |