Spectre's Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Made from high quality polished aluminum with a low profile design for tight hood clearance.
Spectre's Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Manufactured from high quality polished aluminum, the cast aluminum plenum fits carburetors and TBI throttle bodies with a 5-1/8 inch inlet offering a low profile design for tight hood clearance applications. The plenum is 2.4 inches tall and attaches to dual 4 inch outside diameter aluminum air intake tubes that have a 45 degree downward bend and a 90 degree bend to the front of the vehicle. Always check for proper clearance between the neck of the carburetor/TBI and the bottom of the hood before closing the hood. Air filters are not included in this kit allowing you to add any clamp-on air filter that will fit onto a 4 inch outside diameter air intake tube. 4 worm gear clamps and two couplers are included.
Spectre's Air Intake Kits are available for a number of applications and are designed to fit your classic muscle car. Manufactured from high quality polished aluminum, the cast aluminum plenum fits carburetors and TBI throttle bodies with a 5-1/8 inch inlet offering a low profile design for tight hood clearance applications. The plenum is 2.4 inches tall and attaches to dual 4 inch outside diameter aluminum air intake tubes that have a 45 degree downward bend and a 90 degree bend to the front of the vehicle. Always check for proper clearance between the neck of the carburetor/TBI and the bottom of the hood before closing the hood. Air filters are not included in this kit allowing you to add any clamp-on air filter that will fit onto a 4 inch outside diameter air intake tube. 4 worm gear clamps and two couplers are included.
- Air intake tubes bend down at 45 degrees with a forward 90 degree bend
- Air intake tubes will accommodate any clamp-on air filter fitting a 4 inch tube
- Polished aluminum finish
- Easy to install with commonly available tools
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-771 |
| ASIN | B003B2YJYM |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Clamp Color | Polished / Chrome |
| Clamp Color/Finish | Polished / Chrome |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 4 |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Clamps Included | 4 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 2 |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intake Pipe Color | Polished |
| Intake Pipe Color / Finish | Polished |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Item Weight | 10.700 lbs. (4.9 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | No Mass Air Flow Sensor Adapter Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 12.63 in (321 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| Product Style | Spectre Plenum Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Plenums |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Plenum Kit |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 10.7 lb (4.9 kg) |
| GTIN | 00089601007717 |