Universal mass air flow sensor adapter is designed to allow you to add a 3 inch flange to your MAFS housing. This setup allows for the attachment of a 3 inch clamp-on air filter or a 3 inch diameter tube using the stock MAFS.
Spectre's universal mass air flow sensor adapter is designed to allow you to add a 3 inch flange to your mass air sensor housing. This setup allows you to attach a 3 inch clamp-on air filter or a 3 inch diameter tube directly to the stock mass air sensor. This adapter is constructed with a combination of aluminum and co-polymer ABS components for a great look that is durable. The adapter's flange has a 3-3/8 inch by 2-3/8 inch bolt hole setup for multiple bolt hole configurations.
Spectre's universal mass air flow sensor adapter is designed to allow you to add a 3 inch flange to your mass air sensor housing. This setup allows you to attach a 3 inch clamp-on air filter or a 3 inch diameter tube directly to the stock mass air sensor. This adapter is constructed with a combination of aluminum and co-polymer ABS components for a great look that is durable. The adapter's flange has a 3-3/8 inch by 2-3/8 inch bolt hole setup for multiple bolt hole configurations.
- Universal bolt hole configuration for multiple applications
- For engines with MAF sensors and 3 inch openings
- Allows a 3 inch air filter or intake tube or coupler to be mounted directly to MAF
- Easy to install
- May require drilling additional holes depending on the application
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1995 | BMW 318i |
| 1991-1995 | BMW 318is |
| 1995 | BMW 318ti |
| 1996-1997 | Ford Aerostar |
| 1996-1998 | Ford Explorer |
| 1996-2000 | Ford Mustang |
| 1989-1997 | Ford Probe |
| 1996-2000 | Ford Ranger |
| 1990-1992 | Geo Prizm |
| 1991-1996 | INFINITI G20 |
| 1999-2002 | INFINITI G20 |
| 1996-2001 | INFINITI I30 |
| 1996-1997 | INFINITI J30 |
| 1997-2001 | INFINITI Q45 |
| 1994-1997 | Kia Sephia |
| 1990-1991 | Lexus ES250 |
| 1992-1993 | Lexus ES300 |
| 1990-1995 | Mazda 323 |
| 1988-1991 | Mazda 626 |
| 1994-1997 | Mazda 626 |
| 1988-1991 | Mazda 929 |
| 1995-2000 | Mazda B4000 |
| 1990-1993 | Mazda Miata |
| 1989-1995 | Mazda MPV |
| 1992-1993 | Mazda MX-3 |
| 1988-1992 | Mazda MX-6 |
| 1994-1997 | Mazda MX-6 |
| 1990-1994 | Mazda Protege |
| 1986-1988 | Mazda RX-7 |
| 1998 | Mercury Mountaineer |
| 1995-1998 | Nissan 200SX |
| 1989-1998 | Nissan 240SX |
| 1993-1997 | Nissan Altima |
| 2002-2006 | Nissan Altima |
| 1995-2001 | Nissan Maxima |
| 1991-1993 | Nissan NX |
| 1987-1989 | Nissan Pulsar NX |
| 1990-2001 | Nissan Sentra |
| 1990-1992 | Nissan Stanza |
| 1989-1994 | Suzuki Swift |
| 1985-1996 | Toyota 4Runner |
| 1983-1993 | Toyota Camry |
| 1986-1989 | Toyota Celica |
| 1994-1996 | Toyota Celica |
| 1985-1991 | Toyota Corolla |
| 1989-1992 | Toyota Cressida |
| 1993-1995 | Toyota Land Cruiser |
| 1991-1995 | Toyota MR2 |
| 1984-1995 | Toyota Pickup |
| 1991-1995 | Toyota Previa |
| 1986-1992 | Toyota Supra |
| 1994-1997 | Toyota T100 |
| 1995-2001 | Toyota Tacoma |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-81413 |
| ASIN | B000BPZ4X2 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Car Make | 1988-1995 Nissan 240SX, 1989-1994 Suzuki Swift, 1991-1994 Nissan Sentra SE-R, 1993-1996 Nissan 200SX, 1993-1996 Nissan Altima, 1993-1998 Ford Probe SE, 1994-2002 Ford Mustang V6, Audi 2.8L w/AAH And AFC Engine Code, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota Equipped w/Bosch M.A.F. Sensor |
| Category | Sensors |
| Color | Polished |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Cut To Fit | No |
| Emission Code | Legal US |
| Hardware Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7616995190 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Inside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Maximum Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Minimum Diameter | 2.375 in (60 mm) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Contents | Adapter, Spacer |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 4.75 in (121 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Mass Air Flow Sensor Accessories |
| Subcategory | Mass Air Flow |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601814131 |