Spectre's Universal Modular Air Intake Kit is designed for vehicles without a mass air sensor that use 3 inch diameter tubing. Not for turbo-charged/supercharged engines.
Spectre's Universal Modular Air Intake Kit is designed for vehicles without a mass air sensor that use 3 inch diameter tubing. This universal air intake kit includes: two 4 inch diameter long tubes, a 45 degree tube, an intake tube reducer, our universal vacuum sensor tube with connector collars, as well as, hose clamps, o-rings, adapters, universal brackets, and a vacuum hose. The air intake uses featuring a co-polymer ABS resin construction and a great looking chrome finish. Not for turbo-charged/supercharged engines.
Spectre's Universal Modular Air Intake Kit is designed for vehicles without a mass air sensor that use 3 inch diameter tubing. This universal air intake kit includes: two 4 inch diameter long tubes, a 45 degree tube, an intake tube reducer, our universal vacuum sensor tube with connector collars, as well as, hose clamps, o-rings, adapters, universal brackets, and a vacuum hose. The air intake uses featuring a co-polymer ABS resin construction and a great looking chrome finish. Not for turbo-charged/supercharged engines.
- Includes vacuum tube adapters and fittings
- Co-polymer ABS resin construction
- Universal air intake system
- Chrome finish/look
- Great when building a custom air intake system
- Includes collar clamps for a continued chrome look
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-8208 |
| ASIN | B000BPUTO6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. O.D. |
| Diameters | 3 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.900 lbs. (0.9 kg) |
| Length | 17 in (432 mm) |
| Length (in.) | 17.00 in. (432 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | ABS |
| Material Used | ABS |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 3.8 in (97 mm) |
| Product Box Length | 19.3 in (490 mm) |
| Product Box Width | 7.9 in (201 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | 45 Degree Elbow |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 00089601820804 |