Spectre's Aluminum Air Intake Kit is a universal kit that fits many vehicle applications. This intake system comes complete with a 3 inch black textured powdercoated intake tube, integrated air sensor inlets, adapters and support brackets.
Spectre's Aluminum Air Intake Kit is a universal system that fits many vehicle applications. This air intake comes complete with a 3 inch black textured powdercoated intake tube, integrated air sensor inlets, adapters and support brackets. The Spectre filter is sold separately and may require additional components to install with this kit.
Spectre's Aluminum Air Intake Kit is a universal system that fits many vehicle applications. This air intake comes complete with a 3 inch black textured powdercoated intake tube, integrated air sensor inlets, adapters and support brackets. The Spectre filter is sold separately and may require additional components to install with this kit.
- Universal air intake system that fits many applications
- Includes a 3 inch intake tube, integrated air sensor inlets, adapters and support brackets
- Spectre air filter sold separately
- Designed to increase horsepower
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-8219K |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. O.D. |
| Diameters | 3 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Textured Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Length | 17 in (432 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | 45 Degree Elbow |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| GTIN | 00089601008561 |