This Spectre HPR (High Performance Racing) Air Filter Top is designed to provide you with more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine. Use it with any 14 inch diameter air cleaner assembly.
This Spectre HPR (High Performance Racing) Air Filter Top is designed to provide you with more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine. Use it with any 14 inch diameter air cleaner assembly. This is a premium show quality Air Filter Top from Speed By Spectre.
This Spectre HPR (High Performance Racing) Air Filter Top is designed to provide you with more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine. Use it with any 14 inch diameter air cleaner assembly. This is a premium show quality Air Filter Top from Speed By Spectre.
- Factory pre-oiled synthetic filters - ready to use
- Made from pre-dyed synthetic so the color is fade resistant
- Easy to install with no special skills or tools required
- Fits 14 inch diameter air cleaner assembly
| Attributes | |
| Air Filter Color | Black |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12.406 in (315 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | SPE-847621 |
| Alternate Replacement Filter | HPR0138/K/B/W |
| ASIN | B00MWAMAPY |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black Filter, Chrome Top |
| Color/Finish | Black Filter; Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Black |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Finish | Black Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (in.) | 4 |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 4.000 in. |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 6.600 lbs. (3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Overall Height | 2.906 in (74 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Top Plate, 1 Air Filter, 1 Base Plate, 1 Stud, 1 Vent Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 10.75 in (273 mm) |
| Product Box Length | 15.38 in (391 mm) |
| Product Box Width | 15.25 in (387 mm) |
| Product Style | Spectre Custom Assembly |
| Replacement Filter | 48021 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Extraflow Filter Assemblies and Lids |
| Shape | Round |
| Style | Round |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Extraflow |
| Type | Spectre Custom Assembly |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 6.6 lb (3 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601003023 |