Spectre's 3 inch stainless steel universal T-Bolt Clamp was designed for 3 inch air intake system components. All Spectre air intake components are designed and built using high quality materials and are engineered for optimum fit and function.
- Universal
- Stainless steel
- Ideal for use with 3 inch air intake systems
- Designed for 3 inch system components
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-8703 |
| Application | 3 in. |
| ASIN | B000BQ08Y6 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Engine Dress-Up |
| Clamp Color | Polished / Chrome |
| Clamp Color/Finish | Polished / Chrome |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Clamp |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 1.5 in (38 mm) |
| Product Style | Spectre Clamps |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Valve Covers and Accessories |
| Size | 3.000 in. |
| Style | Screw Type |
| Subcategory | Valve Covers and Parts |
| Type | Spectre Clamps |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601870304 |