Spectre's Vacuum/Sensor Adapter Kit attaches vacuum lines almost anywhere on the intake tube. This kit includes (2) hole saws, (6) grommets and (12) fittings to fit all popular vacuum line and air sensors and is for use with Spectre's modular intake systems where vacuum hoses are required. All Spectre's air intake components are designed and built using high quality materials and engineered for optimum fit and function.
- Attach vacuum lines almost anywhere on intake tube
- For use with Spectre modular intake systems where vacuum hoses are required
- Fits all popular vacuum lines and air sensors
- 2 hole saws: 5/8 inch and 7/8 inch
- 6 grommets: (3) 5/8 inch O.D. x 9 mm I.D., (3) 7/8 inch O.D. x 15.5 mm I.D.
- 12 fittings: (3) 10 mm, (3) 5 mm, (3) 13 mm, (2) 16 mm, (1) 19 mm
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-8711 |
| ASIN | B000BQ090Y |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Oiling Systems |
| Color | Black |
| Connection Type | Push-In |
| Connector Type | Push-In |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Fitting Gender | Male |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917400000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Nylon |
| Material Used | Nylon |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 2 Hole Saws, 5 Grommets, 12 Fittings |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 12 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 2 in (51 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Vacuum Line |
| Subcategory | Engine Vacuum Pump Accessories |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00089601871103 |