Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an airbox inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 3 inch outside diameter to bring cooler air into the engine.
Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an airbox inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 3 inch outside diameter to bring cooler air into the engine. Multiple pieces can be threaded together for longer applications, and with a memory-flex design to help retain position, this easy bending hose is versatile and easy to setup. This kit includes 28 inches of ducting and 2 threaded PVC couplers.
Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an airbox inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 3 inch outside diameter to bring cooler air into the engine. Multiple pieces can be threaded together for longer applications, and with a memory-flex design to help retain position, this easy bending hose is versatile and easy to setup. This kit includes 28 inches of ducting and 2 threaded PVC couplers.
- Attach directly to any airbox inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 3 inch O.D. to bring cold air into the engine
- Memory-flex design helps retain its position and bends
- Kit includes 28 inches of ducting and two threaded PVC couplers
- Variable length ducting
- Replacement threaded coupler - part number 87411
| Attributes | |
| Air Duct Type | Flexible |
| Alternate Part Number | SPE-8741 |
| ASIN | B000BPZ55Y |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Length | 28 in (711 mm) |
| Length (in.) | 28.00 in. (711 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polypropylene |
| Material Used | Polypropylene |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Contents | 1 Duct, 2 Couplers |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 12 in (305 mm) |
| Product Box Width | 3.75 in (95 mm) |
| Product Style | Spectre Air Ducts |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Air Ducts |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00089601874104 |