This Spectre Intake Coupler connects a 3 inch outside diameter component or air intake tube with a 2-1/2 inch outside diameter component. Made from red PVC and comes with two stainless steel worm gear hose clamps.
This Spectre Intake Coupler connects two 3 inch outside diameter components or air intake tubes together. This intake coupler is 2-1/4 inches in length and made from red PVC and comes complete with 2 stainless steel worm gear hose clamps. Not suitable to be installed on pressurized components such as turbocharger or supercharger outlets.
This Spectre Intake Coupler connects two 3 inch outside diameter components or air intake tubes together. This intake coupler is 2-1/4 inches in length and made from red PVC and comes complete with 2 stainless steel worm gear hose clamps. Not suitable to be installed on pressurized components such as turbocharger or supercharger outlets.
- Coupler is 2-1/4 inches long
- Connects a 3 inch outside diameter tube to another 3 inch tube
- Includes 2 Stainless steel worm gear hose clamps
- Made from red PVC
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-8772 |
| ASIN | B0008F68HG |
| Attachment Method | Clamp-On |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Bend Angle | Straight |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Color | Red |
| Color / Finish | Red |
| Color/Finish | Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. I.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Red |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917400000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 3 in (76 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | PVC |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Contents | 1 Coupler, 2 Clamps, 1 Reducer |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Product Style | Spectre Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Air Intake Couplers and Hardware |
| Type | Spectre Coupler/Reducer |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601877204 |