Spectre has engineered an air intake system that is built specifically for your classic muscle car's engine bay and fender area when using a LS engine.
Dropping a modern LS engine into your 1970 - 1981 Chevy Camaro is a very popular upgrade. For this reason, Spectre has engineered an air intake system that is built specifically for your classic muscle car's engine bay and fender area when using a LS engine. Designed for a speed density and or blade style mass air flow sensor, this system can easily be adapted to a round boot-in MAF sensor with additional couplers and clamps. This air intake system places the air filter on the driver side of the engine compartment. It comes with a heat shield which attaches using existing vehicle mounting points. This air intake system includes a red washable, reusable high performance Spectre air filter. The system also comes MAF Adapter, couplers, hose clamps, and hardware to that use existing mounting locations.
Dropping a modern LS engine into your 1970 - 1981 Chevy Camaro is a very popular upgrade. For this reason, Spectre has engineered an air intake system that is built specifically for your classic muscle car's engine bay and fender area when using a LS engine. Designed for a speed density and or blade style mass air flow sensor, this system can easily be adapted to a round boot-in MAF sensor with additional couplers and clamps. This air intake system places the air filter on the driver side of the engine compartment. It comes with a heat shield which attaches using existing vehicle mounting points. This air intake system includes a red washable, reusable high performance Spectre air filter. The system also comes MAF Adapter, couplers, hose clamps, and hardware to that use existing mounting locations.
- Designed to increase power and torque
- Fits 1970 - 1981 Chevy Camaro
- For use with a blade style mass air flow sensor
- Includes a red Spectre air filter
- Polished aluminum finish
- Driver side air filter position
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 7 in (178 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Oulet Length | 0.844 in. (21mm) |
| Air Filter Oulet Width | 6.000 in. (152mm) |
| Air Filter Outlet Length | 0.844 in (21 mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | SPE-900134 |
| ASIN | B00BYXQI62 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Clamp Color | Polished / Chrome |
| Clamp Color/Finish | Polished / Chrome |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 4 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 4 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 1 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intake Pipe Color | Polished |
| Intake Pipe Color / Finish | Polished |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Item Weight | 9.500 lbs. (4.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | Yes |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 9.4 in (239 mm) |
| Product Box Length | 24.2 in (615 mm) |
| Product Box Width | 14.5 in (368 mm) |
| Product Style | Spectre Intake System |
| Replacement Filter | HPR9892 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Kits |
| Subcategory | Air Intake Systems |
| Type | Spectre Intake System |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 9.5 lb (4.3 kg) |
| GTIN | 00089601101347 |