Spectre's clamp-on cone style air filter has blue media, has a 3 inch inside diameter flange and measures 6 1/2 inches tall . This air filter is a great option for air intakes that use a 3 inch diameter tube.
Spectre's clamp-on cone universal air filter has a 3 inch inside diameter flange and it measures 6 1/2 inches tall. This air filter is a great option for air intakes that use a 3 inch diameter tube, adapter or throttle body. This performance air filter featuring blue synthetic washable filter media has been engineered to increase air flow over a typical paper air filter. It comes factory pre-oiled and ready to use. This air filter does not include a hose clamp. Hose clamp, part number 8704, is recommended.
Spectre's clamp-on cone universal air filter has a 3 inch inside diameter flange and it measures 6 1/2 inches tall. This air filter is a great option for air intakes that use a 3 inch diameter tube, adapter or throttle body. This performance air filter featuring blue synthetic washable filter media has been engineered to increase air flow over a typical paper air filter. It comes factory pre-oiled and ready to use. This air filter does not include a hose clamp. Hose clamp, part number 8704, is recommended.
- 3 inch inlet
- Blue HPR air filter media
- High-flow washable oiled synthetic material
- Factory pre-oiled
- Easy to install
| Attributes | |
| Air Filter Large End Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | SPE-9136 |
| ASIN | B005BHVJNE |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 4.75 |
| Diameter Outside (in.) | 5.5 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.68 oz (20 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1.75 in (44 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.5 in (165 mm) |
| Height (in.) | 6.25 |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 4.750 in. |
| Item Height | 6.500 in. (165mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 5.500 in. |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6.8 in (173 mm) |
| Product Box Length | 6.4 in (163 mm) |
| Product Box Width | 6.3 in (160 mm) |
| Product Style | Spectre Conical Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Clamp-On Universal Air Filters |
| Shape | Round Tapered |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 4.75 in (121 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Type | Spectre Conical Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601913605 |