Spectre's 3-inch outside diameter aluminum tubing provides the freedom to create a unique intake system using universal tubes and related components. Featuring a grade 6063 polished aluminum body, this tube can extend the intake kit as far as needed allowing for optimum fit and function. See the product specifications for dimensions.
- For creating custom intake systems using universal components
- Can extend intake as far as needed
- Polished aluminum finish
- Grade 6063 aluminum
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-9469 |
| ASIN | B005M1Z1CE |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. O.D. |
| Diameters | 3 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.600 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 5.594 in (142 mm) |
| Length (in.) | 5.594 in. (142mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Length | 5.19 in (132 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | 60 Degree Elbow |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601946900 |