Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake systems. Manufactured using high quality materials, many Spectre tubes feature a 6063 grade polished aluminum finish.
Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake systems. Manufactured using high quality materials, many Spectre tubes feature a 6063 grade polished aluminum finish. This tubing is available in various shapes and sizes ensuring optimum fit and function, including: straight, 30, 35, 40, 45, 60, 75, and 90 degree bends and U shaped.
Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake systems. Manufactured using high quality materials, many Spectre tubes feature a 6063 grade polished aluminum finish. This tubing is available in various shapes and sizes ensuring optimum fit and function, including: straight, 30, 35, 40, 45, 60, 75, and 90 degree bends and U shaped.
- Many applications have a polished aluminum finish
- Several applications are mandrel bent
- Tube configurations include straight, 30, 35, 40, 45, 60, 75, and 90 degree bends and U shaped
- Grade 6063 polished aluminum
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-9509 |
| ASIN | B004AIZ972 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.500 in. O.D. |
| Diameters | 3.5 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.600 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 4 in (102 mm) |
| Length (in.) | 4 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.38 in (111 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | Straight |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00089601950907 |