4 inch outside diameter, 18 inch long tube for custom air intake systems with 4 inch tubing. Has a polished aluminum finish, and can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application.
Spectre's 4 inch outside diameter - 18 inch long mass air sensor tube is designed for custom air intake systems utilizing 4 inch tubing and require the use of a blade-style mass air flow sensor. The welded on MAFS pad is designed for the GM and Ford Coyote engine blade style MAFS. Available with a polished aluminum finish, this tube can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application. This tube can be shortened to fit your custom application.
Spectre's 4 inch outside diameter - 18 inch long mass air sensor tube is designed for custom air intake systems utilizing 4 inch tubing and require the use of a blade-style mass air flow sensor. The welded on MAFS pad is designed for the GM and Ford Coyote engine blade style MAFS. Available with a polished aluminum finish, this tube can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application. This tube can be shortened to fit your custom application.
- The MAFS pad designed for the GM LS3/LS7 and Ford Coyote engine blade style MAFS
- For intake systems requiring 4 inch outside diameter tubing
- Polished aluminum finish
- 18 inches long
- Can be welded or connected to other tubing
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-9718 |
| ASIN | B00BYXC5L4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Color | Polished |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Cut To Fit | No |
| Diameter | 4.000 in. O.D. |
| Diameters | 4 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Length | 18 in (457 mm) |
| Length (in.) | 18.000 in. (457mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 4 in (102 mm) |
| Product Box Length | 18 in (457 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Sleeve Length | 18 ft (216 in) |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | Straight |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| GTIN | 00089601971803 |