Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake system. Manufactured using high quality materials, this 4 inch outside diameter, 24 inch long 6063 grade aluminum tube has a polish
Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake system. Manufactured using high quality materials, this 4 inch outside diameter, 24 inch long 6063 grade aluminum tube has a polished finish.
Spectre's tubing, couplers, and related components allow you to design your very own custom cold air intake system. Manufactured using high quality materials, this 4 inch outside diameter, 24 inch long 6063 grade aluminum tube has a polished finish.
- Gives freedom to create a unique intake system using universal components
- Can extend intake as needed
- 4 inch outside diameter, 24 inch long tube
- Grade 6063 polished aluminum
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-9724 |
| ASIN | B005M1Z6EM |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 4.000 in. O.D. |
| Diameters | 4 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.100 lbs. (1 kg) |
| Length | 24 in (610 mm) |
| Length (in.) | 24.000 in. (610mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 24 in (610 mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | Straight |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.1 lb (1 kg) |
| GTIN | 00089601972404 |