This Spectre High Performance Racing (HPR) Air Filter is a blue media clamp-on filter that can be used for many applications. It is designed to fit 3 inch, 3 1/2 inch and 4 inch diameter tubes.
This Spectre High Performance Racing (HPR) Air Filter is a blue media clamp-on cone filter that can be used for a wide variety of applications. Using the included adapter rings, this filter can fit 3 inch, 3-1/2 inch, and 4 inch diameter tubes. Manufactured using high quality materials throughout, including oiled synthetic media, urethane, and steel mesh, this washable performance filter is precision engineered for low restriction and better performance. This filter's top houses an inverted cone filter for improved service life and enhanced flow potential. Designed with a triple chrome plated steel top and base, this 9-1/2 inch tall air filter is factory pre-oiled and ready to use.
This Spectre High Performance Racing (HPR) Air Filter is a blue media clamp-on cone filter that can be used for a wide variety of applications. Using the included adapter rings, this filter can fit 3 inch, 3-1/2 inch, and 4 inch diameter tubes. Manufactured using high quality materials throughout, including oiled synthetic media, urethane, and steel mesh, this washable performance filter is precision engineered for low restriction and better performance. This filter's top houses an inverted cone filter for improved service life and enhanced flow potential. Designed with a triple chrome plated steel top and base, this 9-1/2 inch tall air filter is factory pre-oiled and ready to use.
- High flow filter designed to fit 3 inch, 3 1/2 inch and 4 inch tubes
- Quality materials used throughout including washable, oiled synthetic media, urethane, and steel mesh
- Factory pre-oiled and ready to use
- Includes adapter rings
- Blue air filter media
| Attributes | |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | SPE-9736 |
| ASIN | B000BPWTM6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 4 |
| Diameter Outside (in.) | 6/4.75 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.69 oz (50 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Flange Inside Diameter 2 | 3.5 in (89 mm) |
| Flange Inside Diameter 3 | 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1.125 in (29 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 8.75 in (222 mm) |
| Height (in.) | 10.25 |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 4.000 in. |
| Item Height | 8.750 in. (222mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 6.000 in. / 4.750 in. |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.6 in (269 mm) |
| Product Box Length | 6.3 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.3 in (160 mm) |
| Product Style | Spectre Conical Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Clamp-On Universal Air Filters |
| Shape | Round Tapered |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 4.75 in (121 mm) |
| Top Style | Inverted |
| Type | Spectre Conical Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601973609 |