Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an airbox inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 4 inch outside diameter to bring cooler air into the engine.
Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an air box inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 4 inch outside diameter to bring cooler air into the engine. Multiple pieces can be threaded together for longer applications, and with a memory-flex design to help retain position, this easy bending hose is versatile and easy to setup. This kit includes 41 inches of ducting and 2 threaded PVC couplers.
Spectre's Air Duct Hose is designed to attach directly to an air box inlet, plenum, intake tube or mounting plate with a 4 inch outside diameter to bring cooler air into the engine. Multiple pieces can be threaded together for longer applications, and with a memory-flex design to help retain position, this easy bending hose is versatile and easy to setup. This kit includes 41 inches of ducting and 2 threaded PVC couplers.
- Attach directly to a component with a 4 inch outside diameter to bring cold air into the engine
- Memory-flex design helps retain its position and bends
- Kit includes 41 inches of ducting and two threaded PVC couplers
- Thread multiple pieces together for longer applications
- Replacement threaded coupler - part number 97511
| Attributes | |
| Air Duct Type | Flexible |
| Alternate Part Number | SPE-9751 |
| ASIN | B001OMM7HM |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Length | 41 in (1041 mm) |
| Length (in.) | 41.000 in. (1041mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polypropylene |
| Material Used | Polypropylene |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Duct, 2 Couplers |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 12.13 in (308 mm) |
| Product Box Length | 5.13 in (130 mm) |
| Product Box Width | 5.13 in (130 mm) |
| Product Style | Spectre Air Ducts |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Air Ducts |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| GTIN | 00089601975108 |