Spectre's air intake components allow you to design your very own custom cold air intake systems. This tube is designed for systems requiring tubing with a 4 inch outside diameter, and features a 60 degree mandrel bend and a 7 inch leg.
Spectre's tubing, couplers, and other air intake components allow you to design your very own custom cold air intake systems. Offered in various shapes and sizes, these components can be used to fabricate an intake system for almost any application. This tube is designed for intake systems requiring tubing with a 4 inch outside diameter, and features a 60 degree mandrel bend and a 7 inch leg. Manufactured using great quality materials including 6063 grade polished aluminum, this product is engineered for optimum fit and function.
Spectre's tubing, couplers, and other air intake components allow you to design your very own custom cold air intake systems. Offered in various shapes and sizes, these components can be used to fabricate an intake system for almost any application. This tube is designed for intake systems requiring tubing with a 4 inch outside diameter, and features a 60 degree mandrel bend and a 7 inch leg. Manufactured using great quality materials including 6063 grade polished aluminum, this product is engineered for optimum fit and function.
- Tubing outside diameter is 4 inches
- Has a 7 inch leg with a smooth 60 degree bend
- Attractive polished aluminum finish
- Used to create a custom air intake system
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-97690 |
| ASIN | B005M1ZYRG |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 4.000 in. O.D. |
| Diameters | 4 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Length | 11.438 in (291 mm) |
| Length (in.) | 11.438 in. (291mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 6.25 in (159 mm) |
| Product Box Length | 13.13 in (333 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | 60 Degree Elbow |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00089601097695 |