Spectre's EPDM/TPE couplers, elbows and reducers are available to help you connect the different air intake tubes together with ease. We offer multiple length and shape couplers and reducers with 3, 3.5, 4 and 4.5 in. inside diameter sizes.
Spectre's EPDM/TPE couplers, elbows and reducers are available to help you connect different air intake tubes together with ease. We offer multiple length and shape couplers and reducers with 3, 3.5, 4 and 4.5 inch inside diameter sizes. These couplers are also offered with additional angles to match the direction you want your intake to route. Our EPDM and TPE couplers and reducers are not recommended for turbo-charged and super-charged engines.
Spectre's EPDM/TPE couplers, elbows and reducers are available to help you connect different air intake tubes together with ease. We offer multiple length and shape couplers and reducers with 3, 3.5, 4 and 4.5 inch inside diameter sizes. These couplers are also offered with additional angles to match the direction you want your intake to route. Our EPDM and TPE couplers and reducers are not recommended for turbo-charged and super-charged engines.
- EPDM/TPE rubber
Information:
Allows Combination To Fit Specific Applications; Have The Freedom To Create Any Intake| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-97811 |
| Angle | 90 Degree |
| ASIN | B005BHUX7W |
| Attachment Method | Clamp-On |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Bend Angle | 90 Degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Center Line Radius | 0.000 in. |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black |
| Color/Finish | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Angle | 90 degrees |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Diameter | 4.000 in. I.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | None |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4016996000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 4 in (102 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Leg/Straight Length | N/A |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | PVC |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Coupler |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.38 in (111 mm) |
| Product Style | Spectre Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Air Intake Couplers and Hardware |
| Type | Spectre Coupler/Reducer |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00089601978116 |