4 inch outside diameter, 90 degree elbow for custom air intake systems with 4 inch tubing. Has a polished aluminum finish, and can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application.
Spectre's 4 inch outside diameter - 90 degree elbow is designed for custom air intake systems utilizing 4 inch tubing. Available with a polished aluminum finish, this tube can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application.
Spectre's 4 inch outside diameter - 90 degree elbow is designed for custom air intake systems utilizing 4 inch tubing. Available with a polished aluminum finish, this tube can be welded or connected together to fabricate an intake system for almost any application.
- For intake systems requiring 4 inch outside diameter tubing
- Polished aluminum finish
- 90 degree elbow
- 1 inch short leg & 6 inch long leg
- Can be welded or connected to other tubing
- Mandrel bent for a smooth curve
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-97990 |
| ASIN | B005M1ZZCU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 4.000 in. O.D. |
| Diameters | 4 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Polished |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7608200030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.500 lbs. (0.7 kg) |
| Length | 7 in (178 mm) |
| Length (in.) | 7 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 13.9 in (353 mm) |
| Product Box Length | 7.7 in (196 mm) |
| Product Box Width | 5.2 in (132 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | Y-Tube |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 00089601979939 |