Spectre's polished aluminum inline airbox with air filter has a 4 inch inlet and outlet. This cylindrical air box has an outide diameter of 5 inches. It allows you to create a custom air intake that feeds the engine cool outside air.
Spectre's polished aluminum inline airbox with air filter has a 4 inch inlet and outlet. This cylindrical air box has an outide diameter of 5 inches. It allows you to create a custom air intake that feeds the engine cool outside air for more power.
Spectre's polished aluminum inline airbox with air filter has a 4 inch inlet and outlet. This cylindrical air box has an outide diameter of 5 inches. It allows you to create a custom air intake that feeds the engine cool outside air for more power.
- Includes a low restriction performance air filter
- Polished aluminum housing
- 4 inch inlet/outlet
- 5 inch diameter housing
- 10.1 inch length
| Attributes | |
| Air Filter Included | Yes |
| Alternate Part Number | SPE-9832 |
| ASIN | B005N6WY2S |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 4 |
| CARB/Air Horn Diameter | 4.000 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 4.000 in. |
| Category | Air Intakes |
| Color | Polished |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Outside (in.) | 5 |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.700 lbs. (1.2 kg) |
| Length | 10.1 in (257 mm) |
| Length (in.) | 10.100 in. (257mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 5.000 in. |
| Package Contents | 1 Inline Airbox, 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 11.9 in (302 mm) |
| Product Box Length | 6.7 in (170 mm) |
| Product Box Width | 6.6 in (168 mm) |
| Product Style | Spectre Air Boxes |
| Replacement Filter | HPR9832 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Inline Air Boxes |
| Shape | Round |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Air Boxes |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 2.7 lb (1.2 kg) |
| Width | 5 in (127 mm) |
| Width (in.) | 5.000 in. (127mm) |
| GTIN | 00089601983202 |