This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for multiple Buick, Cadillac, Chevy, GM, Mercedes, Oldsmobile and Pontiac applications that use a 14 inch by 3 inch round air filter.
This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for multiple Buick, Cadillac, Chevy, GM, Mercedes, Oldsmobile and Pontiac applications that use a 14 inch by 3 inch round air filter. With its performance synthetic air filter media, this air filter has been designed to add horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. This air filter's sealing edge was engineered to insure a proper air cleaner housing seal for great engine protection.
This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for multiple Buick, Cadillac, Chevy, GM, Mercedes, Oldsmobile and Pontiac applications that use a 14 inch by 3 inch round air filter. With its performance synthetic air filter media, this air filter has been designed to add horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. This air filter's sealing edge was engineered to insure a proper air cleaner housing seal for great engine protection.
- Replacement for 14 inch by 3 inch round air filter
- Fits perfectly in your vehicle’s air box as a replacement for your factory air filter
- Engineered for increased flow and greater performance
- Fits select Buick, Cadillac, Chevy, GM, Mercedes, Oldsmobile and Pontiac models
- Factory pre-oiled and ready to use
- Simple installation
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1974 | Buick Apollo |
| 1971-1973 | Buick Centurion |
| 1973-1974 | Buick Century |
| 1977 | Buick Century |
| 1968 | Buick Electra |
| 1970-1979 | Buick Electra |
| 1970-1979 | Buick Estate Wagon |
| 1970 | Buick GS |
| 1968-1969 | Buick GS 350 |
| 1968 | Buick GS 400 |
| 1970-1972 | Buick GS 455 |
| 1968 | Buick LeSabre |
| 1970-1979 | Buick LeSabre |
| 1973-1974 | Buick Regal |
| 1977 | Buick Regal |
| 1968 | Buick Riviera |
| 1970-1985 | Buick Riviera |
| 1968 | Buick Skylark |
| 1970-1971 | Buick Skylark |
| 1977 | Buick Skylark |
| 1968 | Buick Special |
| 1968 | Buick Sportwagon |
| 1970-1972 | Buick Sportwagon |
| 1968 | Buick Wildcat |
| 1970 | Buick Wildcat |
| 1979-1985 | Cadillac Eldorado |
| 1976-1985 | Cadillac Seville |
| 1965-1969 | Chevrolet Bel Air |
| 1965-1969 | Chevrolet Biscayne |
| 1968 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1968-1969 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1968-1969 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1967-1974 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1969 | Chevrolet Caprice |
| 1965-1967 | Chevrolet Chevelle |
| 1970-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1966 | Chevrolet Chevy II |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1965-1973 | Chevrolet Corvette |
| 1966-1967 | Chevrolet El Camino |
| 1970-1971 | Chevrolet El Camino |
| 1965-1969 | Chevrolet Impala |
| 1968-1969 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1968-1969 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1969 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1968-1969 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1970 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1972 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1969-1970 | Chevrolet Nova |
| 1970 | Chevrolet P20 Van |
| 1970 | Chevrolet P30 Van |
| 1968-1969 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1968-1969 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1968-1969 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1968-1969 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1968-1969 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1968-1969 | GMC K35/K3500 Pickup |
| 1970 | Mercedes-Benz 280SE |
| 1972-1973 | Mercedes-Benz 280SEL |
| 1970-1973 | Mercedes-Benz 300SEL |
| 1973-1975 | Mercedes-Benz 450SE |
| 1973-1975 | Mercedes-Benz 450SEL |
| 1973-1975 | Mercedes-Benz 450SL |
| 1973-1975 | Mercedes-Benz 450SLC |
| 1966-1971 | Oldsmobile 442 |
| 1966-1979 | Oldsmobile 98 |
| 1971-1979 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1966-1977 | Oldsmobile Cutlass |
| 1979 | Oldsmobile Cutlass |
| 1979 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | SPE-HPR0136 |
| ASIN | B009DIXZOI |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | 14.21 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.18 oz (35 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.063 in (78 mm) |
| Height (in.) | 3.03 |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 12.438 in (316 mm) |
| Item Height | 3.063 in. (78mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.600 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 14.188 in (360 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 3.3 in (84 mm) |
| Product Box Length | 15.8 in (401 mm) |
| Product Box Width | 15.3 in (389 mm) |
| Product Style | Spectre Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Replacement Air Filters |
| Shape | Round |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Rubber |
| Type | Spectre Round Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601003535 |