This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for the stock panel shaped air filter in multiple Nissan, Infiniti and Subaru applications.
This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for the stock panel shaped air filter in multiple Nissan, Infiniti and Subaru applications. With its performance synthetic air filter media, this air filter has been designed to add horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. This air filter's sealing edge was engineered to insure a proper air box seal and great engine protection.
This Spectre OEM replacement air filter is an easy to install performance option for the stock panel shaped air filter in multiple Nissan, Infiniti and Subaru applications. With its performance synthetic air filter media, this air filter has been designed to add horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. This air filter's sealing edge was engineered to insure a proper air box seal and great engine protection.
- HPR OE Replacement Air Filter
- High flow replacement filter designed to fit perfectly in your stock airbox
- Engineered for increased flow and greater performance
- Fits multiple Nissan, Infiniti & Subaru applications
- Factory pre-oiled and ready to use
- Easy to install with no special tools or skills required
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2008 | INFINITI FX35 |
| 1991-1996 | INFINITI G20 |
| 1999-2002 | INFINITI G20 |
| 2003-2007 | INFINITI G35 |
| 1996-2001 | INFINITI I30 |
| 2002-2004 | INFINITI I35 |
| 1993-1997 | INFINITI J30 |
| 2013 | INFINITI JX35 |
| 1990-1992 | INFINITI M30 |
| 2001 | INFINITI Q45 |
| 1997-2003 | INFINITI QX4 |
| 2014-2021 | INFINITI QX60 |
| 1995-1998 | Nissan 200SX |
| 1989-1998 | Nissan 240SX |
| 1987-1989 | Nissan 300ZX |
| 2003-2006 | Nissan 350Z |
| 1981 | Nissan 810 |
| 2002 | Nissan Almera |
| 1993-2018 | Nissan Altima |
| 1990-1995 | Nissan Axxess |
| 1990-1994 | Nissan D21 |
| 1999-2004 | Nissan Frontier |
| 1997-1999 | Nissan Lucino |
| 1981-1984 | Nissan Maxima |
| 1989-2014 | Nissan Maxima |
| 2016-2022 | Nissan Maxima |
| 2003-2022 | Nissan Murano |
| 1991-1993 | Nissan NX |
| 1990-2004 | Nissan Pathfinder |
| 2013-2020 | Nissan Pathfinder |
| 1995 | Nissan Pickup |
| 1987-1989 | Nissan Pulsar NX |
| 2004-2009 | Nissan Quest |
| 2011-2017 | Nissan Quest |
| 1991-2006 | Nissan Sentra |
| 1990-1992 | Nissan Stanza |
| 1992-1995 | Nissan Tsuru |
| 2002-2006 | Nissan X-Trail |
| 2000-2004 | Nissan Xterra |
| 2005-2006 | Saab 9-2X |
| 2004-2006 | Subaru Baja |
| 1998-1999 | Subaru Forester |
| 2004-2008 | Subaru Forester |
| 1993-1999 | Subaru Impreza |
| 2002-2007 | Subaru Impreza |
| 1990-1999 | Subaru Legacy |
| 1990-1994 | Subaru Loyale |
| 2001-2004 | Subaru Outback |
| 1986-1989 | Subaru RX |
| 1992-1997 | Subaru SVX |
| 2013-2014 | Suzuki Swift |
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | SPE-HPR4309 |
| ASIN | B009DIWCDS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.35 oz (40 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Height (in.) | 1.06 |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 1.313 in. (33mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Length | 11 in (279 mm) |
| Outside Width | 6.5 in (165 mm) |
| Overall Length | 11.000 in. |
| Overall Length (in.) | 11.000 in. |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 11.4 in (290 mm) |
| Product Box Length | 7.7 in (196 mm) |
| Product Box Width | 2 in (51 mm) |
| Product Style | Spectre Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Replacement Air Filters |
| Shape | Panel |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Type | Spectre Panel Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Width | 6.630 in. |
| Width (in.) | 6.63 |
| GTIN | 00089601003665 |