Spectre's HPR (High Performance Racing) Air Filters are filters designed to provide more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters.
Spectre's HPR (High Performance Racing) Universal cone air filters are designed to provide more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. These factory pre-oiled cone filters come ready to use and with multiple flange size and heights available. Manufactured using high quality materials including washable synthetic media, urethane and steel mesh, Spectre's HPR air filters are available in red, blue, or black. These universal clamp-on air filters are easy to install with no special tools or skills required.
Spectre's HPR (High Performance Racing) Universal cone air filters are designed to provide more horsepower and quicker acceleration by allowing more air flow into your engine than ordinary paper filters. These factory pre-oiled cone filters come ready to use and with multiple flange size and heights available. Manufactured using high quality materials including washable synthetic media, urethane and steel mesh, Spectre's HPR air filters are available in red, blue, or black. These universal clamp-on air filters are easy to install with no special tools or skills required.
- Ready-to-use filter comes pre-oiled from the factory
- Quality materials used in the construction
- Easy to install clamp-on style
- Available with red, blue, black
- Features low-restriction, washable and oiled filter media
- Constructed with synthetic filter media
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 7.219 in (183 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Alternate Part Number | SPE-HPR9606 |
| ASIN | B009DIWHM4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Base Outside Diameter | 7.219 in (183 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | OEM |
| Category | Filters |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red, Black, Blue, Red, White |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.01 oz (30 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5.719 in (145 mm) |
| Height (in.) | 5.8 |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 5.719 in. (145mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.200 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Width | 8 in (203 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.5 in (216 mm) |
| Product Style | Spectre Conical Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Clamp-On Universal Air Filters |
| Shape | Tapered Conical |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 3.906 in (99 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Type | Spectre Conical Air Filter |
| Warranty | 90 Days |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00089601004358 |