Single 4.7" 7 LED CG2 Light Cannon Using Dt Connector
The Vision X 4.7" CG2 CANNON CG2-CPM710 features seven 7W Cree LEDs to deliver 49 watts of power and 5,250 raw lumens, a broad spot beam pattern that offers you a broad amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM710 comes standard with an extended warranty, wiring pigtail and multi-volt 9-32V DC input.
The Vision X 4.7" CG2 CANNON CG2-CPM710 features seven 7W Cree LEDs to deliver 49 watts of power and 5,250 raw lumens, a broad spot beam pattern that offers you a broad amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM710 comes standard with an extended warranty, wiring pigtail and multi-volt 9-32V DC input.
- Multiple 7W LEDs For a Wide Spread Full Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Advanced Optic Technology | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Advanced Optic Technology
- Highest Quality CREE LEDs
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9907499 |
| Amp draw | 4.08A |
| Beam Pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 3,675 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 5,250 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 49W |
| GTIN | 00887009907499 |