Single 3.7" Single Source 10 Watt Light Cannon CG2 Using Dt Connector
The Vision X 3.7" CG2 Mini CANNON CG2-CPR110 features a single source 10 watt Cree LED to deliver 1,070 raw lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPR110 comes standard with an extended warranty, harness and multi-volt 9-32V DC input.
The Vision X 3.7" CG2 Mini CANNON CG2-CPR110 features a single source 10 watt Cree LED to deliver 1,070 raw lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPR110 comes standard with an extended warranty, harness and multi-volt 9-32V DC input.
- Single Source 10W LED for a Long Distance Spot Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Iris Reflector Technology for Superior Distance | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included
- Iris Reflector Technology for Superior Distance
- Highest Quality CREE LEDs
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9925240 |
| Amp draw | 0.83A |
| Beam Pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 749 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 1,070 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 10W |
| GTIN | 00887009925240 |