Pair of 3" Square Mini Cannons SAE J583 Fog Beam Pattern w/ Harness
Take to the streets with the new Vision X SAE street legal series lights. Our redesigned CG2 internals now feature our patented photon core along with our tuned mixed-precision optics to be able to be used on-road but still provide the same durability to handle any off-road adventure.Choose between our smaller CG2 mini cannons for an ultra-wide (J583 compliant) fog beam or our 4.7" CG2 Light Cannon for high beam (J581 compliant) applications. The SAE mini-cannon utilizes our new PLC optic technology to produce an ultra-wide elliptical beam that has a sharp cutoff to keep the light low to the ground and not blind oncoming traffic.
Take to the streets with the new Vision X SAE street legal series lights. Our redesigned CG2 internals now feature our patented photon core along with our tuned mixed-precision optics to be able to be used on-road but still provide the same durability to handle any off-road adventure.Choose between our smaller CG2 mini cannons for an ultra-wide (J583 compliant) fog beam or our 4.7" CG2 Light Cannon for high beam (J581 compliant) applications. The SAE mini-cannon utilizes our new PLC optic technology to produce an ultra-wide elliptical beam that has a sharp cutoff to keep the light low to the ground and not blind oncoming traffic.
- PLC (Photon Light Core) Optic Technology | SAE J583 Compliant for Fog Light Applications | Ultra-wide Elliptical Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- SAE J583 Compliant for Fog Light Applications
- Ultra-wide Elliptical Beam Pattern
- Clear or Selective Yellow Lens Option
- Highest Quality CREE LEDs
- Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9951089 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 1,489 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | SAE Fog |
| Maximum Amperage Draw | 3.33A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 4,320 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 40W |
| GTIN | 00887009951089 |